• تعالی سازمانی بر مبنای مدل EFQM 2020


مشاهده فهرست مطالب:

تعالی سازمانی بر مبنای مدل EFQM 2020-

 مدل سرآمدی EFQM به عنوان چارچوبی اولیه برای ارزیابی و بهبود سازمان‌ها معرفی شده‌است و نشان‌دهنده مزیت‌های پایداری است، که یک سازمان سرآمد باید به آن‌ها دست یابد. طراحی این مدل، به صورت جدی از سال ۱۹۸۹ میلادی آغاز و مدل سرآمدی EFQM در سال ۱۹۹۱ معرفی شد. این مدل به سرعت مورد توجه شرکت‌های اروپایی قرار گرفت و مشخص شد، سازمان‌های فعال در بخش عمومی و صنایع کوچک هم علاقه‌مندند، از آن استفاده کنند. در طی گذر سال‌ها این مدل چندین بار مورد بازبینی و تغییرنسخه قرار گرفته، که تا سال 2013 هر نسخه تغییرات جزئی و اندکی نسبت به نسخه‌های قبلی داشته‌است؛ اما آخرین تغییرات مدل EFQM مربوط به نسخه سال 2020می‌باشد، که در این نسخه، معیارها و به تبع آن زیرمعیارهای مدل به طور کلی تغییر کرده‌است.

در کتاب حاضر، ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص الفبای کیفیت و تعالی سازمانی، تاریخچه‌ای از مدل‌های مختلف در این حوزه بیان شده و در ادامه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مفاهیم بنیادین مدل تعالی سازمانی مبتنی بر مدل EFQM، دو نسخه جدید مربوط به سال 2020 و نسخه ماقبل آن (2013) به تفصیل ارائه شده‌است و در یک فصل به بیان تفاوت‌های این دو نسخه با نسخ قبلی پرداخته‌ایم.

در ادامه کتاب، الگوها و جوایزی که در حوزه کیفیت و تعالی در کشور عزیزمان در حال برگزاری و اجراست معرفی شده اند و فصول پایانی کتاب، شامل توضیحاتی کاربردی در خصوص «جایزه ملی تعالی سازمانی» است که می تواند راهنمای موثری برای سازمان‌هایی باشد که تمایل دارند برای شرکت در این جایزه اقدام نمایند. همچنین، در خصوص «ارزیابان جایزه ملی کیفیت» مطالبی بیان‌شده که مطالعه آن به افرادی که علاقه‌مند هستند به عنوان زمینه شغلی و کسب درآمد وارد حوزه ممیزی و ارزیابی شوند، توصیه می‌گردد. همچنین در قسمت پیوست‌های کتاب، نمونه چک‌لیست‌ها و پرسشنامه‌های کاربردی برای مدل جایزه بالدریج و مدل تعالی EFQM  ارائه‌شده که می‌تواند توسط کلیه افراد و سازمان‌های علاقه‌مند به مقوله جوایز و مدل‌های کیفیت و تعالی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

مولفان:دکتر احسانه نظری،مهندس درسا شیر خانلو-

تعداد صفحات:254-

شابک:9786222183875-


نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

تعالی سازمانی بر مبنای مدل EFQM 2020

  • ناشر: دیباگران
  • گروه: مدیریت منابع انسانی و بهره وری
  • موجودی: در انبار
  • 660,000ریال
  • 528,000ریال


برچسب ها: تعالی سازمانی بر مبنای مدل EFQM 2020, تعالی سازمانی, مدل EFQM 2020, دکتر احسانه نظری, مهندس درسا شیر خانلو,